MIJAJĄCE KRAJOBRAZY KOWAR 2013

Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze

Burmistrz Miasta Kowary

mają zaszczyt zaprosić na:


Ogólnopolskie seminarium krajoznawcze

MIJAJĄCE KRAJOBRAZY KOWAR 2013

Patronat Honorowy Burmistrz Miasta Kowary Pan Mirosław Górecki


Sobota, dnia 26 października 2013 roku, godzina 10.00

Miejsce obrad: Budynek „B” Miejskiego Urzędu w Kowarach, ul. 1-go Maja 1b – pierwsze piętro sala wystawiennicza


WSTĘP WOLNY


Organizacja i prowadzenie

Krzysztof Tęcza


Program

10.00 Przywitanie uczestników i rozpoczęcie seminarium

Referaty zgłoszone na seminarium:


1. Mirosław Górecki – Zabudowa Śnieżki na podstawie starych widokówek

2. Franciszek Gawor – Górnictwo uranowe w Kowarach po II wojnie światowej

3. Bartosz Lipiński – Rewitalizacja kowarskiej starówki

4. Marek Jankowski – Turystyka w Kowarach na bazie kopalni Jelenia Struga

5. Sławomir Adamski – Kopalnia „Podgórze”. Prawda i mity o polskim uranie

6. Krzysztof Sawicki – Prawnuczka królowej Wiktorii mieszkanką Karkonoszy

7. Jarosław Zając – Zmiany w leśnictwie na przełomie lat 1973 - 2013

8. Krzysztof Tęcza – Kolej w Kowarach

9. Zbigniew Piepiora – Powodzie w Kowarach – aspekty ekonomiczne

Poczęstunek kawowy i dyskusja

Przewidywany czas zakończenia seminarium – około godziny 13.00

Po seminarium zapraszamy do zwiedzania wystawy ukazującej dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Albrechta Haselbacha w Sali Rajców kowarskiego ratusza oraz wystawy rzeźby Jerzego Jakubowa


Organizatorzy:

Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze

Urząd Miejski w Kowarach


Osoba odpowiedzialna:

Krzysztof Tęcza – KK ZG PTTK Warszawa – Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Tel. Kontaktowy 609 121 744Sierpniowy spacer krajoznawczy

Komisja Krajoznawcza przy oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Redakcja „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w sobotę 3 sierpnia 2013 roku na kolejny spacer krajoznawczy. Tym razem turyści spotykają się z prowadzącym Krzysztofem Tęczą, o godzinie 10,00 w Jagniątkowie na przystanku MZK Agnieszkowska, dokąd można dojechać autobusem linii nr 15 odchodzącym ze stacji PKP Jelenia Góra o godzinie 9,20.

Z Jagniątkowa udamy się Drogą na Dwa Mosty, by Celną Drogą przejść do Pieczary Karkonosza i dalej przez Wodospad Podgórnej dotrzeć do Przesieki by u „Wesołego Misia” podzielimy się wrażeniami z tegorocznych spacerów. Do Jeleniej Góry odjedziemy autobusem MZK nr 4 o godzinie 16,30.

Przypominamy, ze członkowie PTTK z opłaconą składką podlegają ubezpieczeniu zbiorowemu natomiast pozostali uczestnicy spaceru ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie.Spacer krajoznawczy Grzbietem Małym Gór Kaczawskich

Komisja Krajoznawcza przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprasza w sobotę 13 lipca 2013 roku na kolejny spacer krajoznawczy śladami obiektów militarnych. Z prowadzącym wycieczkę Włodzimierzem Bayerem spotkamy się o godzinie 9,00 przy głównym wejściu do marketu Real przy ul. Jana Pawła II w Jeleniej Górze. Tym razem udamy się przez Szybowisko, Stromiec, Srebrną Górę i Wapienną do Siedlęcina. Celem naszej wycieczki będzie wyszukiwanie ukrytych w zaroślach pozostałości po starych umocnieniach militarnych oraz miejsc, w których zachowały się ślady po wyrobiskach górniczych. Przejście zaplanowanej trasy nie powinno nam zająć więcej jak pięć godzin, a do domu wrócimy autobusem MZK linii nr 5, który odjeżdża z Siedlęcina o godz. 16,16 lub, jeśli będziemy musieli zbyt długo czekać, udamy się Doliną Bobru, co pozwoli w półtorej godziny dotrzeć do Jeleniej Góry.Spacer krajoznawczy Grzbietem Południowym Gór Kaczawskich

Komisja Krajoznawcza przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprasza w sobotę 8 czerwca 2013 roku na kolejny spacer krajoznawczy. Z prowadzącym wycieczkę Włodzimierzem Bayerem spotkamy się przed budynkiem dworca kolejowego w Jeleniej Górze, skąd odjedziemy autobusem MZK linii nr 10 o godzinie 10,18 do Dziwiszowa Górnego. Tym razem udamy się przez Łysą Górę, Leśnicę i Szybowisko na Górę Szybowcową, z której zejdziemy do dzielnicy Jeleniej Góry Zabobrze. Podczas wycieczki będziemy starali się odnaleźć zachowane w terenie ślady umocnień militarnych oraz ciekawe walory geologiczne. Oczywiście cały czas będziemy napawali się niesamowitymi widokami na Sudety Zachodnie. Przejście zaplanowanej trasy nie powinno zająć więcej jak pięć godzin.

Przypominamy, że udział w wycieczce jest bezpłatny, jednak uczestnicy powinni ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Członkowie PTTK objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.IV spacer krajoznawczy 2013

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w sobotę 6 lipca 2013 r. czwarty w tym sezonie spacer krajoznawczy. Uczestnicy spaceru spotykają się z prowadzącym – Krzysztofem Tęczą, na przystanku MZK Agnieszkowska w Jagniątkowie o godzinie 10,00. Na miejsce zbiórki można dojechać autobusem linii nr 15 odjeżdżającym z dworca kolejowego w Jeleniej Górze o godz. 9,20.

Z Jagniątkowa udamy się do Zachełmia, a następnie zejdziemy szlakiem niebieskim do Podgórzyna gdzie zwiedzimy kościół św. Trójcy. Korzystając ze ścieżki biegnącej wzdłuż potoku Podgórna dotrzemy do Parku Norweskiego w Cieplicach, gdzie zakończymy nasz lipcowy spacer.

Przypominamy, że uczestnicy spaceru ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie, natomiast członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof TęczaIII spacer krajoznawczy 2013

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w sobotę 1 czerwca 2013 r. trzeci w tym sezonie spacer krajoznawczy. Uczestnicy spaceru spotykają się z prowadzącym – Krzysztofem Tęczą, na przystanku MZK Wincentego Pola - Tunel w Jeleniej Górze, skąd o godz. 10,31 odjedziemy autobusem linii nr 2 do Komarna. Po dotarciu do szałasu myśliwskiego pod Barańcem urządzimy sobie biesiadę turystyczną z pieczeniem kiełbasek. Dlatego prosimy o zabranie ze sobą stosownego prowiantu. Gdy odpoczniemy ruszymy przez Przełęcz Komarnicką, Psi Kocioł, Trzmielową Dolinę i Przełęcz Widok do Dziwiszowa, gdzie obejrzymy dwa krzyże pokutne i kościół św. Wawrzyńca. Do Jeleniej Góry wrócimy autobusem MZK linii nr 10 o godzinie 16,11.

Przypominamy, że uczestnicy spaceru ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie, natomiast członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof TęczaSpacer krajoznawczy śladami umocnień militarnych w Jeleniej Górze

Komisja Krajoznawcza przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprasza w sobotę 25 maja 2013 roku na spacer krajoznawczy śladami umocnień militarnych jakie zachowały się na terenie Jeleniej Góry. Postaramy się odnaleźć zachowane w terenie resztki budowli związanych z działaniami wojennymi czy też mających służyć obronności miasta. I nie chodzi tu tylko o obiekty z okresu II wojny światowej. Spacer rozpoczniemy od stacji PKP i przez Wzgórze Partyzantów, Wzgórze Tadeusza Kościuszki, Złomy i Kopki dotrzemy około godz. 14,00 do zajezdni MZK.

Spacer poprowadzi Włodzimierz Bayer z Jeleniej Góry, który oczekiwać będzie na chętnych o godz. 10,00 przed budynkiem dworca kolejowego w Jeleniej Górze. Przypominamy, że udział w wycieczce jest bezpłatny jednak uczestnicy powinni ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Członkowie PTTK objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof Tęcza


II spacer krajoznawczy 2013

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w sobotę 11 maja 2013 r. drugi w tym sezonie spacer krajoznawczy. Uczestnicy spaceru spotykają się z prowadzącym – Krzysztofem Tęczą, na przystanku MZK Strzelecka Góra w Jeleniej Górze, skąd o godz. 10,00 udamy się na Strzelecką Górę znaną także jako Sołtysia, gdzie znajduje się stara wieża widokowa. Leśnymi ścieżkami dotrzemy do wzgórza o nazwie Gaik, z którego zejdziemy do Staniszowa by obejrzeć kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Po drodze na Witoszę odwiedzimy jaskinie, w których mieszkał Hans Rischmann znany jako „Latający prorok”. Idąc dalej będziemy mieli okazję zobaczyć jak zmienił się w tym miejscu krajobraz. Od kilku bowiem miesięcy jest tutaj wycinany las. Zatrzymamy się na polanie by odpocząć przy ognisku. Dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą stosownego prowiantu. Po odpoczynku ruszymy w stronę Czarnego jednak nie dochodząc do niego skręcimy na Kopki, z których polną ścieżką przez Złomy dotrzemy do pętli autobusowej przy ul. Głowackiego w Jeleniej Górze. Tam zakończymy nasz majowy spacer.

Przypominamy, że uczestnicy spaceru ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie, natomiast członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof Tęcza


I spacer krajoznawczy 2013

Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w sobotę 6 kwietnia 2013 r. pierwszy w tym sezonie spacer krajoznawczy. Uczestnicy spaceru spotykają się z prowadzącym – Krzysztofem Tęczą, na stacji PKP Jelenia Góra, skąd o godz. 9,31 odjedziemy pociągiem do Janowic Wielkich. Naszym głównym celem będzie zamek Bolczów, gdzie odpoczniemy przy ognisku. Dlatego należy zaopatrzyć się w stosowny prowiant. Gdy nabierzemy sił na dalszą wędrówkę ruszymy w Sokole Góry. Tam zawitamy do schroniska Szwajcarka i przez Przełęcz Karpnicką zejdziemy do Trzcińska, by o godz. 17,35 odjechać pociągiem do Jeleniej Góry.

Przypominamy, że uczestnicy spaceru ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie, natomiast członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof Tęcza


Wycieczka na powitanie wiosny

Koło „Grodzkie” PTTK oraz Komisja Krajoznawcza przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatną wycieczkę organizowaną celem powitania wiosny. Chętni spotykają się w sobotę 23 marca 2013 roku przy budynku kasy na dworcu PKS przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. O godzinie 10,00 wyruszymy w stronę mostu na Bobrze, gdzie powierzymy nurtom rzeki przyniesioną marzannę. W ten sposób przywitamy wiosnę a pożegnamy zimę. Następnie udamy się prawą stroną Bobru pod wiaduktem kolejowym do miejsca zwanego Końcem Świata. Oczywiście nie zostaniemy tam zbyt długo i po przeprawieniu się mostem na drugi brzeg Jeziora Modrego, po pokonaniu ponad stu stopni, dotrzemy do zbudowanego na początku XX wieku schroniska „Perła Zachodu”. Tam staniemy na odpoczynek. Następnie, po ogrzaniu się i nabraniu sił, wyruszymy w stronę Jeleniej Góry. Jednak aby tradycji stało się zadość, po drodze, w zacisznym miejscu, rozpalimy niewielkie ognisko, przy którym upieczemy przyniesione ze sobą kiełbaski. Jak długo zajmie nam zabawa przy ognisku zależeć będzie od tego ile przyniesiemy ze sobą prowiantu. Oczywiście, gdy ktoś będzie chciał oddalić się nieco wcześniej, nie będzie z tym żadnego problemu, gdyż właściwie będziemy już w Jeleniej Górze. Natomiast gdy będą chętni do dalszego spędzenia czasu w miłej atmosferze będzie możliwość odwiedzenia czekoladziarni i zaznania większej słodyczy, której nigdy za wiele.

Wycieczkę poprowadzi jej organizator, Krzysztof Tęcza. Uczestnicy będący członkami PTTK są ubezpieczeni od nieszczęśliwych wypadków w ramach opłaconej składki członkowskiej, natomiast pozostałe osoby proszone są o ubezpieczanie się we własnym zakresie.

Krzysztof Tęcza

Wiceprezes Koła PTTK nr 4 „Grodzkiego” w Jeleniej Górze
SzukajKontakt

usługi przewodnickie i pilotażowe
Szkolna
58-500 Mysłakowice
tel. +48 500 279 011
fax. brak
e-mail: wiktorgumprecht@o2.pl
NIP: 000-000-00-00
Regon: 000000000